چند کاربرد چراغ محوطه ای در فضاسازی خانگی و شهری
کاربرد چراغ محوطه ای در فضاسازی خانگی و شهری

کاربرد چراغ محوطه ای در فضاسازی خانگی و شهری

چراغ محوطه ای را معمولا در فضاهای شهری دیده اید.عموما طرح های مختلف آن را در پارک ها، تالارها و مورد استفاده قرار می گیرد.

قبل از طرح هر موضوعی، اصلا ببینیم چراغ محوطه ای چیست و چه کاربردی دارد؟ معمولا از چراغ های محوطه ای برای نورپردازی و زیباسازی فضا در محوطه های بزرگ استفاده می شود . به شکل تخصصی میتوانیم سه نقش کلی برای چراغ های محوطه ای داشته باشیم.

استفاده به عنوان منبع روشناییتولید نور ساده ترین و اصلی ترین نقش هر چراغ است . این چراغ ها ممکن است به صورت لامپ های حباب دار یا لامپ های معمولی باشد یا هم از لامپ های LED در ساخت آن استفاده شده باشد .

زیباسازی فضا : این بخش از کاربرد لامپ هی محوطه ای مربوط می شود. به زیباسازی  فضای داخلی باغچه ها و تالار های عروسی و یا محل برگزاری جشن ها .

راهنما: معمولا در هتل های بزرگ و یا تالار ها از این چراغ ها برای هدایت مهمان ها استفاده می شود.

انواع چراغ محوطه ای و کاربرد آن ها

با توجه به سه کاربرد چراغ های محوطه ای انواع آن را بررسی می کنیم:

چراغ باغی

این دسته به عنوان یک دسته کلی شناخته می‌شوند که چراغ‌های مختلف مانند چراغ تزیینی باغچه یا چراغ باغچه در این دسته قرار می‌گیرند. مهم‌ترین موضوع در مورد این چراغها این است که تنوع آنها بسیار بالا بوده و در قالب‌های مختلفی از آنها استفاده می‌شود.

چراغ خورشیدی

جدیدترین مدل از چراغ محوطه ای که تأمین جریان انرژی آن با استفاده از نور خورشید انجام می‌گیرد. این چراغ‌ها دارای یک پنل خورشیدی هستند که نور خورشید را به جریان الکتریسیته تبدیل کرده و در یک خازن ذخیره می‌کند. عدم نیاز به سیم کشی و کار کردن در هر شرایطی از مهمترین ویژگی‌های چراغ خورشیدی است که به عنوان یک گزینه محبوب در بین محصولات جدید شناخته می‌شود.

چراغ آویز پارکی

لامپ‌ها و چراغ‌هایی بزرگ و کوچک هستند که در محوطه پارک نصب شده و برای روشنایی و نورپردازی داخلی پارک استفاده می‌شوند. این چراغ‌ها در مدلهای مختلف طراحی و ساخته می‌شوند و معمولاً یک سیستم جانبی برای نصب کردن و آویزان کردن آنها نیاز است.

چراغ دیواری حیاط

این شاید محبوب‌ترین گزینه در بین چراغ‌های محوطه ای باشد که قابلیت نصب بر روی دیوار را دارند. نصب این چراغ‌ها به کمک پیچ و مهره و رولپلاک انجام می‌گیرد که در دو مدل روی دیوار و سطح دیوار ساخته می‌شوند.

چراغ سردری

این چراغ‌ها نسبتاً بزرگ و با توانایی پخش نور بالا هستند. که بطور ویژه بر روی سردر حیاط‌های بزرگ و ویلاهای بزرگ نصب می‌شوند. این چراغ‌ها جنبه تزیینی کمتری دارند و در آنها بیشتر بحث نورپردازی و روشنایی محیط در همان محدوده اهمیت دارد.

چراغ سر لوله‌ای

تا حدود زیادی به چراغ‌های سردری و چراغ‌های دیواری حیاط شبیه هستند که محل نصب آنها بر روی لوله پایه انجام می‌گیرد. این چراغ‌ها محبوبیت بالایی در پارک‌ها، ویلاهای بزرگ و در هتل‌های بزرگ دارند که هم از لحاظ روشنایی و هم از لحاظ نورپردازی گزینه‌های بسیار محبوبی هستند.

چراغ دیواری حیاطی پلاستیکی

گروه دیگر از چراغ‌های محوطه ای هستند که از جنس پلاستیک ساخته شده و بیشتر برای یک محدوده زمانی کوتاه استفاده می‌شود. این لامپ‌ها به نوعی یک بار مصرف هستند و برای مراسم‌های چند روزه با هزینه کم به کار گرفته می‌شود. برگزاری یک مراسم در یک محوطه آزاد برای چند روز مستلزم استفاده از چراغ دیواری حیاطی پلاستیکی است.

درخرید چراغ محوطه ای به این نکات توجه کنید

اگر تصمیم به خرید چراغ محوطه ای گرفته‌اید و هنوز در مورد گزینه نهایی خود به جمع بندی کامل نرسیده‌اید. باید سعی کنید به چند سؤال در این زمینه پاسخ دهید و برای شما مشخص کند که کدام چراغ ها بهترین گزینه ممکن است. مواردی مانند محل نصب چراغ، تعداد چراغ‌های استفاده شده  و نوع چراغ انتخاب شده مواردی هستند که در اینجا باید به آنها توجه کنید.

روشنایی، نورپردازی یا زیبایی؟

قبل از خرید چراغ محوطه ای هدف خودتان را از خرید مشخص کنید.اگر صرفاً بحث روشنایی باشد. لامپ‌های معمولی که قیمت ارزان‌تری دارند و طول عمر آنها بالاتر است، بهترین انتخاب ممکن است.

اگر بحث زیبایی و نور پردازی موضوع مهم و تعیین کننده است. در اینجا باید به سراغ چراغ‌های رنگی با نمای زیبا بروید. مثلاً چراغ محوطه ای یا چراغ باغی برای این مورد بهترین انتخاب ممکن است.

چراغ های محوطه ای را کجا استفاده می کنید؟

باید مشخص کنید که خرید چراغ محوطه ای برای چه قسمتی انجام می‌گیرد. و روش نصب آن به چه صورت است. برخی برای ویلای شخصی خود می‌روند. برخی انتخاب ها  برای یک مکان عمومی مانند هتل‌ها و پارک ها انجام می شود.

اگر چراغ را برای یک مکان عمومی می‌خواهید، چراغ‌های پارکی بهترین گزینه ممکن هستند که برای همین هدف طراحی شده‌اند؛

اگر چراغ را برای ویلای شخصی می‌خواهید، چراغ‌های محوطه ای و چراغ دیواری حیاط پیشنهاد می‌شود؛

اگر می‌خواهید چراغ‌ها را روی دیوار نصب کنید. یا آنها را آویزان کنید، چراغ آویز پارکی و چراغ دیواری حیاط مناسب‌ترین گزینه ممکن است.

اگر چراغ رو برای ورودی یک محوطه بزرگ می‌خواهید. چراغ سردری و چراغ سر لوله‌ای در این مورد برای شما مناسب است.